Пропадна германски трговски синџир: Сите филијали затворени, работниците отпуштени

Надежите за спас на несолвентниот малопродажен синџир беа пропаднати.

По неуспешните обиди да се најде инвеститор, сите филијали на синџирот беа затворени, пренесува Wirtschafts Woche.

Стечајниот администратор Тобијас Кампф сега го потврди тоа. Вработените до неодамна се надеваа на пресврт, но наместо тоа беа соочени со итно затворање на филијалите. Драстичен ден за вработените и силен удар за индустријата на отворено.

Останува разочарувањето на 87-те погодени работници, кои сега се отпуштени. Конечниот крај дојде и покрај првично позитивните критики и напорите да се спаси компанијата. И онлајн продавницата е недостапна од март.

Стечајот на МекТрек го означува крајот на компанијата, која и покрај сите напори не можеше да се спаси, пренесува Пословни дневник. Дури ни вмешаноста на експертот од индустријата Улрих Даусиен, основач на брендот Џек Волфскин, не можеше да ги промени работите. За длабочината на кризата и тешкотиите со кои се најде малопродажниот синџир говори и фактот дека пренесеното преструктуирање не беше можно.

Можеби ќе ве интересира...

Нова цена на горивата

BiznisPRO

Доларот зајакна во однос на повеќето други валути

BiznisPRO

Македонците се’ повеќе одат на гурбет во Хрватска, но непалците и индијците го завзедоа тронот во бројност на издадени работни дозволи

BiznisPRO