• октомври 31, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Германците се вртат кон алтернативни системи, сè повеќе користат дрва за загревање на своите домови

Германците се вртат кон алтернативни системи, сè повеќе користат дрва за загревање на своите домови

Поради поскапувањето на природниот гас и електричната енергија во Германија, потрошувачите сè почесто користат дрва за загревање на своите домови.

Германец, кој со семејството живее во Берлин, во изјава за локални медиуми вели дека оваа зима ќе користи дрва за загревање на својот дом. Тој посочува дека веќе не е економично да се користи гас бидејќи цените се речиси двојно зголемени во државата.

„Би рекол дека алтернативните системи за греење стануваат сè попопуларни во моментот, што значи враќање на дрвото, кое е растечки ресурс. Затоа мислам дека тоа би можело да биде алтернатива“, вели Германецот Хајке.

Според него, бидејќи се намалуваат резервите на дрва, некои луѓе одат во шумите во близина на своите куќи за да набават дрва.

„Веќе видов луѓе како одат во шумата и сечат дрва за да ги загреат своите домови. Мислам дека тоа ќе биде нашата иднина или барем блиска иднина бидејќи не знаеме колку долго ќе трае оваа криза и кога ќе биде достапен системот за греење?“, истакнува Хајке.

Верува дека ова ќе биде тежок период и голем тест за сите.

Во Германија во претходните години речиси половина од домовите се грееле на природен гас.

Според написите, бидејќи побарувачката за дрво во Германија е претерано зголемена, некои доставувачи привремено ја прекинаа продажбата поради тешкотии во снабдувањето на пазарот.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…