Годините се само бројка: Не постојат правила за најдобрата возраст за започнување бизнис

Претприемачите ги започнуваат своите бизниси на широк опсег на возрасти, покажувајќи дека идејата за ефикасно започнување бизнис не е ексклузивен домен на која било одредена животна фаза.

Основањето компании од поединци како Марк Закерберг на 19 и Сем Волтон на 44 години ја покажува вистината дека возраста не е фактор во потенцијалот за иновации и создавање успешни бизниси.

Овие различни возрасти на основачи одразуваат широк опсег на можности за иновации, тврдејќи дека нагонот за создавање и успех може да се материјализира во секој момент од животот, без оглед на младешката енергија или мудроста на искуството.

Кога зборуваме за најмладите светски познати бизнисмени, на врвот на листата е Марк Цукерберг, основачот на Фејсбук, кој тогаш имал 19 години. Основачот на Apple, Стив Џобс, имал 21 година кога ја основал компанијата, додека Гордон Баукер го основал Старбакс на 29 години.

Илон Маск го основал SpaceX кога имал 30 години, исто како и Џеф Безос кога го основал Amazon. Основачот на Нетфликс, Рид Хестингс, имал 36 години кога ја основал компанијата, Ерик Хуан имал 41 година кога го започнал „Зум“ и конечно Сем Волтон бил три години постар кога го основал синџирот трговски центри Волмарт.

Можеби ќе ве интересира...

ПРОВЕРУВАЈТЕ ГИ СМЕТКИТЕ: Познат е точниот датум кога тргнува исплатата на помошта за пензионерите и социјално загрозените категории на граѓани!

BiznisPRO

Производството во САД се намалува 14-ти месец по ред

BiznisPRO

Прогнози на САД: Седум намирници чии цени најмногу ќе пораснат до крајот на годината

BiznisPRO