Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка.

Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис.

Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година.

„Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“, изјави претседателката на Федералниот завод за статистика, Рут Бренд.

Цените на храната во ноември се зголемија на годишно ниво за 5,5 отсто, забавувајќи се од октомвриските 6,1 отсто, додека цените на енергенсите паднаа за 4,5 отсто во истиот период, според веб-страницата на Дестатис, организација со седиште во Визбаден.

Годишната стапка на базичната инфлација во Германија падна од 4,3 отсто на 3,8 отсто. На месечно ниво, цените паднаа за 0,4 отсто во однос на октомври.

Можеби ќе ве интересира...

Шефовите на германските компании имаат лоши вести

BiznisPRO

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

BiznisPRO

Норвешка одобри поголемо производство на гас

BiznisPRO