Голем пад на цените на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата дополнително паднаа во петокот и би требало да загубат околу три отсто од почетокот на неделата, бидејќи планираното лансирање на 240 милиони барели на земјите -потрошувачи од залихите ја отстрани загриженоста за намаленото снабдување од Русија поради санкциите на Западот.

Терминските договори на суровата нафта брент паднаа за 55 центи, или 0,6 отсто, на 100,03 долари за барел, откако во раните утрински часови поскапе за повеќе од 1 долар.

Фјучерсите на West Texas Intermediate (WTI) паднаа за 34 центи, или 0,4 отсто, на 95,67 долари за барел.

Аналитичарите велат дека итно ослободување од околу 1 милион барели дневно од мај до крајот на годината може да го ограничи растот на цените на краток рок, но нема целосно да ги покрие изгубените количини доколку повеќе земји воведат санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина, која Москва ја нарекува „специјална операција“.

Можеби ќе ве интересира...

Расте цената на нафтата на светските берзи

BiznisPRO

Повеќето вработени добиваат бонус: 2.671 евро во просек, најмалку за градежните работници

BiznisPRO

Едночасовна испорака: Амазон ќе користи дронови за доставување лекови до вашиот дом

BiznisPRO