Голем пораст на цената на гасот во Европа

Цената на гасот во Европа на отворањето на берзата во понеделникот се искачи над 1.300 долари за илјада кубни метри, првпат од почетокот на октомври, а потоа речиси веднаш надмина 1.350 долари, покажуваат податоците на лондонската берза.

Цената на јануарскиот договор во центарот ТТФ во Холандија се зголеми на 1.334 долари за илјада кубни метри, или 114,3 евра за мегават-час.

Целокупното поскапување на гасот во Европа во однос на затворањето во петокот изнесува речиси осум отсто.

Можеби ќе ве интересира...

Платата за пракса во компании станува стандард во ЕУ?

BiznisPRO

Ова е најатрактивната европска земја за странските инвеститори

BiznisPRO

ЕУ оствари суфицит од 158 милијарди евра во стоковната трговија со САД

BiznisPRO