Земјите од Г7 се загрижени поради економската принуда на Кина

Земјите од Г7 се загрижени дека Кина прибегнува кон „принуда” во својата економска политика, истакна денеска на прес-конференција шефицата на британската дипломатија Елизабет Трус, во рамки на средбата на министрите за надворешни работи на Г7 што се одржа во Ливерпул.

– Загрижени сме што Кина прибегнува кон принуда во нејзината економска политика. Сакаме да ги зголемиме инвестициите и трговската и економската политика со демократските земји истомисленици, кои ја сакаат слободата. Затоа ги зголемуваме инвестициите во економиите на државите со ниски и средни приходи, нагласи Трус. гт/

Можеби ќе ве интересира...

Илон Маск отпушти речиси половина од вработените во „Твитер“, а на оние што останаа им постави нов ултиматум

Бизнис про

Работа има, но нема заинтересирани: Во Европа има недостиг од работна сила, најголем проблем е угостителството и здравството

jovan sokolovski

Австрија и Германија против воведување ембарго на увозот на рускиот гас

Бизнис про