Големи промени ги очекуваат корисниците на оваа картичка: Еве што укинуваат

Технолошката компанија Mastercard, почнувајќи од 2030 година, не треба да бара од европските корисници рачно да ги внесуваат броевите на нивните картички кога вршат онлајн трансакции.

MasterCard исто така објави дека сите картички што ги издава на својата мрежа во Европа ќе бидат токенизирани, објави CNBC.

Медиумите прецизираат дека наместо 16-цифрениот број на картичката, кој се користи за трансакции, тој ќе биде заменет со случајно генериран токен.

Компанијата вели дека работи со банки, финансиски компании, трговци и други партнери за постепено укинување на рачниот внес на картички за е-трговија до 2030 година во Европа.

Наместо тоа, ќе се користи копче со еден клик, што треба да гарантира дека картичките на потрошувачите се заштитени од измамнички обиди, според Mastercard.
Корисниците нема да мора да внесуваат лозинки секогаш кога ќе сакаат да платат за нешто онлајн, бидејќи технолошката компанија воведува клучеви за пристап што ги заменуваат лозинките.

Mastercard, исто така, ќе им овозможи на клиентите да завршат трансакции со еден клик на касата користејќи биометриска автентикација со отпечатоци.

Можеби ќе ве интересира...

Доларот ослабе во однос на еврото

BiznisPRO

Бензинот достигна 83 денари за литар – ново поскапување од ноќеска!

BiznisPRO

СО ИМИЊА НА ФИРМИ И ЛУЃЕ, ОБЈАВЕНА Е ЛИСТА НА ДОЛЖНИЦИ ЗА ДАНОК И ЦАРИНИ – Еве ги деталите

BiznisPRO