Хакери нападнале две македонски банки: Форензичари од странство им ја откриле трагата

Претседателот Стево Пендаровски вечерва во интервју на ТВ21 откри дека пред околу една година неколку институции во државата, меѓу кои и две банки, биле цел на хакерски напади.

Тој изјави дека имало истрага со форезничари и било откриено од каде доаѓаат нападите, но не било откриено дали тие групи биле спонзорирани од држави.

– Две најголеми банки и 2-3 други државни институции беа соборени. Имаше истрага од Обвинителството со форезничари и од странство. Заклучија дека нападот е од надвор, истрагата води до некои групи за кои не можеме да заклучиме дека се државно спонзорирани, но најверојатно имаат реалиција со некои држави – вели Пендаровски.

Можеби ќе ве интересира...

15.548 работници се уште не зеле плата за ланскиот ноември

BiznisPRO

УЈП објави листа на луѓе и фирми не платиле данок – Проверете чии имиња се наоѓаат на овој список на должници

BiznisPRO

Супер вест: Значително намалување на бензините и дизелот

BiznisPRO