Се готви нова цена на горивата во Македонија – Нафтата на светските берзи во голем пад

Во понеделник РКЕ ќе донесе одлука за нови цени на горивата во Македонија.

Според последните активности на берзите, нафтата драстично падна на 86 долари од барел од типот брент.

Во моментов дизелот се продава по цена од 90 денари за литар.

Цената на Еуросупер БС-95 останува 84,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 се продава по цена од 87 денари за литар, а мазутот за 50, 391 денар за килограм.

Новата цена на горивата се очекува да биде позната во понеделнк на пладне.

Можеби ќе ве интересира...

Нови цени на горивата во Македонија

BiznisPRO

ИСОС презема активности за откривање и санкционирање на злоупотреби со фалсификувани уверенија и лиценци

BiznisPRO

Недела на италијанска кујна во Скопје, во организација на Амбасадата на Р.Италија и ITA- Italian Trade Agency Skopje, во соработка со East Gate Mall и TINEX.

BiznisPRO