• март 3, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ИКЕА ги затвора продавниците во Русија

ИКЕА ги затвора продавниците во Русија

ИКЕА привремено ги прекинува активностите во Русија и Белорусија, објави компанијата.

„Војната веќе има огромно влијание врз луѓето. Таа исто така резултира со сериозни нарушувања во синџирот на снабдување и условите за трговија. Поради сите овие причини, група компании одлучија привремено да ја паузираат работата на ИКЕА во Русија“, се вели во извештајот.

ИКЕА објави дека одлучила да го запре целиот извоз и увоз во и од Русија и Белорусија и да ги запре сите малопродажни и индустриски операции на ИКЕА во Русија.

ИКЕА во Русија има 17 продавници, кои сега ќе се затворат.

„Овие одлуки имаат директно влијание врз 15.000 вработени во ИКЕА. Нашите амбиции се долгорочни и обезбедивме вработување и стабилност на приходите за блиска иднина и обезбедивме поддршка за нив и нивните семејства“, се вели во соопштението.

ИКЕА исто така објави тековна донација од 20 милиони евра хуманитарна помош за насилно раселените поради конфликтот во Украина како одговор на итниот повик од агенцијата за бегалци на ОН.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…