Индија купи три милиони барели нафта од Русија

Индија купи три милиони барели нафта од Русија, на која многу земји ѝ воведоа многубројни санкции поради војната против Украина.

Индиски функционер, кој не сакаше да биде именуван, рече дека нема санкции или пречки владата да купува нафта од Русија, пренесуваат медиумите во светот.

Функционерот изјавил дека купиле три милиони барели нафта од Русија на почетокот на неделата и дека ќе купат повеќе нафта и покрај повиците од САД и други земји да воведат санкции кон Русија.

Можеби ќе ве интересира...

Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи за околу 14%

BiznisPRO

Британскиот нафтен гигант ги надмина очекувањата

BiznisPRO

Произведени 14.007 MWh струја изминатото деноноќие, 100% покриени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

BiznisPRO