ИСПОРАКА НА ЖИТАРИЦИ: Украина испрати 8,1 милиони тони жито преку романското пристаниште Констанца

Украина испорача 8,1 милиони тони жито преку романското пристаниште Констанца на Црното Море во првите седум месеци од оваа година, со забавување откако Русија ја нападна украинската пристанишна инфраструктура.

Украинското жито сега се извезува од пристаништето Констанца, од каде традиционално Романија го извезува своето жито и од каде Унгарија и Србија извезуваат жито.

Пред војната во Украина за една година од тоа пристаниште биле извезени 25 милиони тони, но дел од операторите велат дека овој рекорд сега ќе биде надминат, бидејќи, како што велат, многу е вложено во зголемување на капацитетот.

Украинските пристаништа на Дунав сочинуваа околу една четвртина од извозот на жито пред Русија да се повлече од договорот поддржан од ОН, и сега станаа главната излезна рута за жито во Романија.

Претходно овој месец, романскиот министер за транспорт Сорин Гриндеану рече дека членката на ЕУ и НАТО Романија има за цел да го удвои месечниот транзитен капацитет на украинското жито до Констанца на 4 милиони тони во наредните месеци.

Можеби ќе ве интересира...

Стотици бензински пумпи во Германија на работ на банкрот, луѓето масовно купуваат гориво во Полска

Бизнис про

Ако планиравте да купите нов автомобил сега, размислете два пати: Сега има чипови, а купувачи нема: Почна намалувањето на цените на новите автомобили

Бизнис про

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

jovan sokolovski