Изминатото деноноќие произведени 10.265 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.11.2022 година произведе 10.265 MWh електрична енергија.

Во Термоелектраните произведени се 7.462 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.803 MWh.

Во изминатото деноноќие ЕСМ набави 4.580 MWh електрична енергија.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 24.11.2022 година.

Можеби ќе ве интересира...

Владата на седница го усвои буџетот за 2023

BiznisPRO

Растат цените на нафтата на светскиот пазар – „Ризикот останува, можноста за проширување на конфликтот на Блискиот Исток“

BiznisPRO

“Алкалоид” пушти во употреба нов капитален проект вреден 19,4 милиони евра

BiznisPRO