Кафе 1-2 евра, пица и гиро од 3-5 евра, солиден ручек во ресторан до 10 евра – Колку чини летувањето на албанските плажи?

Зошто Албанија?

Албанија стана една од најатрактивните дестинации за летување на Балканот. Со нејзините живописни плажи, историски богатства и гостопримство, оваа земја привлекува се повеќе туристи секоја година. Една од главните причини за овој раст е поволните цени кои ја прават Албанија достапна за широк спектар на патници.

Популарни Дестинации и Цени

1. Драч – Сини Плажи и Бескрајна Забава

Драч, најголемиот и најпопуларен град на албанската ривиера, нуди прекрасни песочни плажи и богата историја. Цените за сместување тука варираат, но се генерално поволни:

 • Хотели: Цените за една ноќ во хотел од 3-4 ѕвезди се движат од 30 до 60 евра по соба, додека луксузните хотели од 5 ѕвезди може да чинат од 80 до 150 евра.
 • Апартмани: Апартманите во Дурес се одлична опција за семејства или групи, со цени од 20 до 50 евра по ноќ за комплетно опремени апартмани.

2. Саранда – Перлата на Јонското Море

Саранда е позната по своите кристално чисти води и прекрасни погледи кон грчкиот остров Крф. Ова е омилена дестинација за оние кои бараат мир и убавина:

 • Хотели: Цените за сместување се малку повисоки поради популарноста на Саранда, со просечна цена од 40 до 80 евра за хотел со 3-4 ѕвезди. Хотелите од 5 ѕвезди можат да чинат од 100 до 200 евра.
 • Апартмани: Приватните апартмани и студија се достапни за 30 до 70 евра по ноќ, во зависност од локацијата и големината.

3. Валона – Комбинација на Историја и Плажи

Валона е позната по својата улога во историјата на Албанија и своите преубави плажи. Оваа локација нуди различни опции за сместување:

 • Хотели: Цените за хотелско сместување се движат од 30 до 70 евра за соба во хотел од 3-4 ѕвезди. Хотелите со поглед на море се малку поскапи, но нудат уникатно искуство.
 • Апартмани: Апартманите во Влора се достапни за 25 до 60 евра по ноќ, зависно од близината до плажа и удобностите.

Храна и Пијалоци

Албанија нуди вкусна и достапна храна. Може да се најдат оброци во локални ресторани по многу поволни цени:

 • Локални ресторани: Оброк во традиционален ресторан чини околу 5 до 10 евра по лице. Многу ресторани нудат свежа морска храна по пристапни цени.
 • Фаст-фуд и улична храна: Пица, гироси или слични оброци се достапни за 2 до 5 евра.
 • Кафулиња и барови: Кафе или пијалок во локално кафуле може да чини околу 1 до 3 евра, додека коктели во барови се движат од 5 до 8 евра.

Активности и Туристички Атракции

Албанија нуди богата понуда на активности и места за истражување, кои исто така се достапни по разумни цени:

 • Музеи и културни локалитети: Влезот во музеи и историски локации обично чини од 2 до 5 евра.
 • Екскурзии и тури: Еднодневни екскурзии до национални паркови или острови често чинат помеѓу 20 и 50 евра по лице, вклучувајќи транспорт и водич.
 • Активности на вода: Изнајмување кајаци, падобрани или излети со бродови се достапни од 10 до 30 евра по лице.

Транспорт

Патувањето низ Албанија е исто така поволно:

 • Јавен транспорт: Автобусите и минибусите се најчестите форми на транспорт, со цени од 1 до 3 евра за кратки патувања и до 10 евра за подолги маршрути.
 • Изнајмување автомобили: Дневното изнајмување на автомобил започнува од околу 20 евра, што го прави лесно да се истражуваат руралните предели.

Заклучок

Со своите пристапни цени и прекрасна природа, Албанија е совршена дестинација за летување во 2024. Без разлика дали барате опуштено патување или авантура, оваа балканска земја има што да понуди. Истражете ги нејзините плажи, пробајте ја вкусната храна и уживајте во гостопримството на локалното население, додека вашите трошоци остануваат разумни.

Можеби ќе ве интересира...

Цените на бакарот се највисоки во последните 11 месеци

BiznisPRO

Илон Маск сака контрола на Тесла со поголем удел

BiznisPRO

Просечната нето плата во септември 37 876 денари

BiznisPRO