• октомври 31, 2022
  • 20 ДВЕ МИНУТИ ЧИТАЊЕ

Какви се цените на горивата во Македонија, регионот и Европа?

Какви се цените на горивата во Македонија, регионот и Европа?

Какви се цените на горивата во Македонија, регионот и Европа?

ДРЖАВА БЕНЗИН БМБ-95 БЕНЗИН БМБ-98 ДИЗЕЛ
Албанија 203,66 ALL (1,69 EUR) 243,20 ALL (2,01 EUR)
Австрија 1,80 EUR 2,06 EUR 2,08 EUR
Белгија 1,87 EUR 2,03 EUR 2,21 EUR
БИХ 2,838 BAM (1,45 EUR) 3,235 BAM (1,65 EUR) 3,477 BAM (1,78 EUR)
Бугарија 2,96 BGN (1,51 EUR) 3,34 BGN (1,71 EUR) 3,35 BGN (1,71 EUR)
Чешка 42,89 CZK (1,76 EUR) 44,60 CZK (1,83 EUR) 47,24 CZK (1,94 EUR)
Црна Гора 1,32 EUR 1,37 EUR 1,56 EUR
Данска 14,99 DKK (2,02 EUR) 15,98 DKK (2,15 EUR) 15,99 DKK (2,15 EUR)
Естонија 1,92 EUR 1,97 EUR 1,94 EUR
Финска 2,07 EUR 2,17 EUR 2,21 EUR
Франција 1,78 EUR 2,02 EUR
Грција 2,03 EUR 2,22 EUR 2,09 EUR
Хрватска 11,100 HRK (1,47 EUR) 12,980 HRK (1,72 EUR) 13,440 HRK (1,78 EUR)
Ирска 1,79 EUR 2,18 EUR
Италија 1,79 EUR 2,01 EUR 1,98 EUR
Летонија 1,83 EUR 1,87 EUR 1,97 EUR
Литванија 1,73 EUR 1,76 EUR 1,93 EUR
Луксембург 1,71 EUR 1,94 EUR 2,02 EUR
Унгарија 690,00 HUF (1,86 EUR) 740,00 HUF (1,99 EUR) 840,00 HUF (2,26 EUR)
Македонија 90,00 MKD (1,45 EUR) 92,50 MKD (1,49 EUR) 100,50 MKD (1,62 EUR)
Германија 1,96 EUR 2,05 EUR 2,14 EUR
Холандија 2,11 EUR 2,23 EUR 2,21 EUR
Норвешка 23,06 NOK (2,42 EUR) 24,460 NOK (2,56 EUR) 24,53 NOK (2,57 EUR)
Полска 6,89 PLN (1,49 EUR) 7,43 PLN (1,63 EUR) 8,07 PLN (1,74 EUR)
Португалија 1,89 EUR 2,09 EUR 1,99 EUR
Романија 7,23 RON (1,46 EUR) 8,06 RON (1,63 EUR) 8,72 RON (1,76 EUR)
Русија 51,67 RUB (0,44 EUR) 61,91 RUB (0,53 EUR) 54,00 RUB (0,46 EUR)
Словачка 1,72 EUR 1,85 EUR 1,87 EUR
Словенија 1,43 EUR 1,71 EUR 1,77 EUR
Шпанија 1,73 EUR 1,90 EUR 1,97 EUR
Србија 183,84 RSD (1,57 EUR) 200,00 RSD (1,71 EUR) 220,83 RSD (1,88 EUR)
Шведска 21,64 SEK (2,11 EUR) 22,59 SEK (2,20 EUR) 27,92 SEK (2,72 EUR)
Швајцарија 1,92 CHF (1,90 EUR) 2,03 CHF (2,00 EUR) 2,25 CHF (2,23 EUR)
Турција 19,94 TRY (1,23 EUR) 20,88 TRY (1,29 EUR) 25,52 TRY (1,64 EUR)
В. Британиja 1,65 GBP (1,98 EUR) 2,00 GBP (2,40 EUR) 1,88 GBP (2,25 EUR)

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…