• март 27, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Катар до ЕУ – Не сме во можност во моментов да ве снабдуваме со гас: 80 отсто е за азиските клиенти, нема доволно за Европа

Катар до ЕУ – Не сме во можност во моментов да ве снабдуваме со гас: 80 отсто е за азиските клиенти, нема доволно за Европа

Катар во моментов не може да им помогне на земјите од ЕУ во нивните напори да најдат алтернатива за испораките на руски гас, изјави катарскиот министер за енергетика Саад бин Шарид ал-Каби на Форумот во Доха во саботата.

Според него, во овој момент нема кој би можел целосно да го замени снабдувањето на европските потрошувачи со руски гас во блиска иднина.

Ова не е прва изјава на Ал Кааби во врска со замена на увозот на руски гас. Тој претходно изјави дека Катар нема да може да ја замени Руската Федерација, на која отпаѓа 30-40 отсто од гасот што се испорачува во Европа, и дека емиратот не е во можност да замени такви количини.

Во интервју за CNN Business, катарскиот министер рече дека Катар инвестирал 28 милијарди долари во проширување на своето џиновско северно поле и очекува капацитетот на гас да се зголеми за повеќе од 60 отсто за четири години. Потоа се очекува околу половина од нејзините капацитети да заминат во Европа.

„Нашиот план е да бидеме 50 отсто источно од Суец, 50 отсто западно од Суец“, рече министерот. Околу 80 отсто од гасот во Катар моментално оди кај азиските клиенти, од кои многумина имаат потпишано долгорочни договори кои не дозволуваат пренасочување на испораките на други клиенти.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…