• март 27, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Катар до ЕУ – Не сме во можност во моментов да ве снабдуваме со гас: 80 отсто е за азиските клиенти, нема доволно за Европа

Катар до ЕУ – Не сме во можност во моментов да ве снабдуваме со гас: 80 отсто е за азиските клиенти, нема доволно за Европа

Катар во моментов не може да им помогне на земјите од ЕУ во нивните напори да најдат алтернатива за испораките на руски гас, изјави катарскиот министер за енергетика Саад бин Шарид ал-Каби на Форумот во Доха во саботата.

Според него, во овој момент нема кој би можел целосно да го замени снабдувањето на европските потрошувачи со руски гас во блиска иднина.

Ова не е прва изјава на Ал Кааби во врска со замена на увозот на руски гас. Тој претходно изјави дека Катар нема да може да ја замени Руската Федерација, на која отпаѓа 30-40 отсто од гасот што се испорачува во Европа, и дека емиратот не е во можност да замени такви количини.

Во интервју за CNN Business, катарскиот министер рече дека Катар инвестирал 28 милијарди долари во проширување на своето џиновско северно поле и очекува капацитетот на гас да се зголеми за повеќе од 60 отсто за четири години. Потоа се очекува околу половина од нејзините капацитети да заминат во Европа.

„Нашиот план е да бидеме 50 отсто источно од Суец, 50 отсто западно од Суец“, рече министерот. Околу 80 отсто од гасот во Катар моментално оди кај азиските клиенти, од кои многумина имаат потпишано долгорочни договори кои не дозволуваат пренасочување на испораките на други клиенти.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…