• март 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ДЕФИЦИТ НИЗ ЕВРОПА Во Италија нема тестенини на полиците, а Норвешка остана без јод

ДЕФИЦИТ НИЗ ЕВРОПА Во Италија нема тестенини на полиците, а Норвешка остана без јод

Во северна Италија супермаркетите се празни и нема тестенини. Аптеките во Норвешка ги распродадоа таблетите со јод. А во Германија, трговците предупредуваат на хамстеркауфот – „шопинг со хрчаци“ или панично купување, пишува ФТ.

Украина, заедно со југозападна Русија, долго време е позната како „европска житница“ благодарение на богатата темна почва во регионот, која е меѓу најплодните во светот. Регионот сочинува околу 15 отсто од светското производство на пченица и речиси 30 отсто од светскиот извоз, изјави за Франс 24 Себастиен Абис, истражувач во Францускиот институт за меѓународни и стратешки прашања (ИРИС).

– Но, не е само пченицата – рече Абис – двете земји сочинуваат 80 отсто од светското производство на сончогледово масло, а Украина е четврти по големина извозник на пченка во светот.

Како што продолжуваат борбите во Украина, а руската офанзива се интензивира долж брегот на Црното Море, овие важни производители на култури сега се отсечени од светот.

– Ништо повеќе не ги напушта украинските пристаништа – објасни Абис – и невозможно е да се знае што земјата ќе може да произведе и да жнее во наредните месеци.

Конфликтот веќе имаше драматични последици за Украинците „кои се борат да најдат храна среде куршумите“, рече тој.

Но, тоа предизвикува загриженост и за многу земји кои зависат од украинската пченица и се повеќе се загрижени дека наскоро нема да можат да го прехранат својот народ. Египет, Тунис и Алжир веќе почнаа да ги чувствуваат последиците од недостигот на пченица.

– Земјите од Магреб во голема мера зависат од украинската пченица – рече Абис – А оваа година, уште повеќе затоа што претрпеа голема суша што ги зголеми нивните потреби за странски увоз.

Тоа е катастрофално за Египет.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…