„Ќе има рецесија“

Ќе има рецесија, само ќе дојде подоцна. Тоа е мрачната порака за многу земји од новата група глобални прогнози објавени од Consensus Economics.

Консултантската куќа вели дека постојано високите каматни стапки во големите економии ќе предизвикаат забавување на растот до 2,1 отсто во 2024 година по (подобро од очекуваното) 2,4 отсто во 2023 година, благодарение на силната побарувачка на потрошувачите и пазарот на трудот.

Претпазливоста на економистите се заснова на верувањето дека постојано високата побарувачка ќе ја задржи инфлацијата висока подолго време, принудувајќи ги големите централни банки да одржуваат високи трошоци за задолжување во наредната година.

Сепак, неодамнешните национални податоци и политички потези ги истакнаа клучните разлики меѓу САД, Кина и Европа.

Во САД, извештајот за работните места во петокот сугерираше дека најголемата светска економија се лади, давајќи им простор на Федералните резерви да ги одржи стабилните стапки на состанокот во септември.

Инвеститорите сега сонуваат за „Златно“ сценарио, во кое инфлацијата ќе биде под контрола без да предизвика рецесија, откако податоците покажаа зголемена невработеност, бавен раст на работните места и раст на платите со стапки пред Ковид.

Ова е во целосна спротивност со растечкиот песимизам околу Кина, втората по големина економија во светот, која е опколена со структурни проблеми и опаѓање на производството и извозот. Нејзините проблеми одекнуваат низ Азија. Во Јужна Кореја, на пример, четвртата по големина азиска економија и која се смета за клучна за технолошкиот синџир на снабдување во регионот што помогна во поддршката на глобалниот раст со децении, извозот и фабричката активност паѓаат. Јапонија и Тајван следат слична шема.

Позитивната страна, се чини дека инвеститорите се разбраа од потезите на Пекинг во петокот да го поддржи својот проблематичен сектор за недвижнини.

Во еврозоната, подобрите резултати од очекуваните оваа година значи дека Европската централна банка најверојатно ќе ги задржи каматните стапки повисоки. Претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард, во понеделникот не понуди индикации за следниот потег, но рече дека банката мора да стори повеќе за да објасни зошто нејзините прогнози понекогаш се погрешни и прифаќаат ограничувања во предвидувањата или ризикуваат натамошна ерозија на довербата на јавноста.

Германија, најголемата економија во блокот, останува загрижувачка: новите податоци за извозот покажаа знаци на лош почеток на третиот квартал. Европа, исто така, се соочува со поголем проблем со инфлацијата од САД.

Во Обединетото Кралство, каде Банката на Англија, исто така, се очекува да ги задржи каматните стапки подолго време, има барем основа за оптимизам откако радикалните ревизии на податоците минатата недела го поништија преовладувачкиот економски наратив.

Промените, забележува уредникот за економија Крис Жилс, целосно го менуваат размислувањето на аналитичарите и креаторите на политиката, не само за компаративниот раст во ОК, туку и за продуктивноста, нееднаквоста и за тоа како општеството се промени од пандемијата.

Можеби ќе ве интересира...

Секој петти работник во Хрватска е вработен на определено време

BiznisPRO

Три европски земји одлучија: Ќе градат гасовод

BiznisPRO

Шефот на Мекдоналдс призна: Компанијата беше погодена од бојкотот на Блискиот Исток

BiznisPRO