Кина бесна: „Баравте војна – ќе ја добиете“

Кинеското Министерство за трговија денеска соопшти дека остро се противи на зголемувањето на царините за кинески стоки во САД и најави дека ќе преземе решителни мерки за одбрана на своите права и интереси.

Според соопштението, зголемувањето на царините го прекршува ветувањето на американскиот претседател Џозеф Бајден дека Вашингтон „нема да се обиде да го потисне и да го заузда развојот на Кина“ и овој потег на Белата куќа „сериозно ќе влијае“ на атмосферата на билатерална соработка меѓу двете земји.

„Соединетите Американски Држави треба веднаш да ја поправат својата грешка и да ги укинат дополнителните царини наметнати на Кина“, се заклучува во соопштението.

Претседателската администрација на Џозеф Бајден денеска објави дека Соединетите Американски Држави ќе воведат високи нови царини за широк спектар на производи увезени од Кина, како што се полупроводници, батерии, соларни ќелии или критични минерали.

Вашингтон, исто така, покрај претходно најавените зголемувања на царините за увоз на кинески челик, алуминиум и електрични возила (ЕВ), исто така ќе ги зголеми давачките за медицински производи или пристанишни кранови, јавува Си-Ен-Ен (CNBC).

Белата куќа објави дека промените ќе влијаат на тековниот годишен увоз од околу 18 милијарди долари и дека зголемувањето на царините е неопходно за да се заштити американската индустрија од нелојална конкуренција.

Почнувајќи од оваа година, претседателот Џозеф Бајден четирикратно ќе ги зголеми царините за увезените кинески електрични возила, од 25 на 100 проценти.

Увозниот данок на соларни ќелии од Кина ќе се удвои, од 25 на 50 отсто, а царините за увоз на кинески челик и алуминиум ќе се зголемат повеќе од три пати, од сегашните 7,5 на 25 отсто.

Можеби ќе ве интересира...

„Тесла“ повлекува повеќе од 80.000 возила од патиштата во Кина

BiznisPRO

Паѓа вредноста на доларот

BiznisPRO

За 13 минути заработува повеќе отколку што просечниот човек заработува во текот на животот

BiznisPRO