Кинеските банки се обидуваат да спречат банкрот на уште еден голем инвеститор

Кинеските банки, наводно, се обидуваат да спасат еден од најголемите инвеститори во земјата, откако Мудис во понеделникот го намали својот кредитен рејтинг на статусот „ѓубре“.

Пекинг се бори да ја врати довербата во заболената индустрија за недвижности во земјата и се чини дека работи напорно за да ја спречи Чајна Ванке да оди по патот на Евергранде и Кантри Гарден, кои не ги исполнија долговите и се изложени на ризик од ликвидација.

Кинеските државни медиуми во вторникот објавија дека 12 големи банки, вклучително и шесте најголеми државни заемодавачи, се во преговори за обезбедување синдициран заем за Ванке во вредност од дури 80 милијарди јуани (11,2 милијарди долари) за да и помогнат на компанијата да ги исполни претстојните рокови.

Доделувањето на заемот сè уште е неизвесно, објави државниот медиум Каилијанша, цитирајќи неименуван извор близок до потенцијалниот договор. Друг државен медиум, Economic Observer, објави дека неколку осигурителни компании испратиле тимови во седиштето на Ванке за нова рунда преговори за долгот во обид да се избегне неисполнување на обврските.

Основана пред 40 години, Ванке беше вториот најголем развивач во земјата според продажбата минатата година, но беше погоден од колапс на побарувачката за станови и пад на цените на имотот.

Можеби ќе ве интересира...

Заштеда на струја: Канцелариите и продавниците во Париз ќе ги исклучат светлата по работното време

BiznisPRO

Доларот драстично падна минатата недела

BiznisPRO

Доларот остана непроменет во однос на кошничката валути

BiznisPRO