Компанијата Visa носи иновативни искуства за плаќање на Светското првенство во Катар 2022

Додека светот го чека почетокот на Светското првенство во Катар 2022, компанијата Visa, Официјалниот партнер за технологија на плаќање на ФИФА, подготви мрежа за плаќања што ќе овозможи бесконтактни купувања низ сите официјални места, вклучително и осумте стадиони како и ФИФА Фан Фестивалот. Со повеќе од еден милион фанови кои се очекува да патуваат во Катар на турнирот, Visa инсталираше 5.300 бесконтактни терминали за плаќање на официјалните места на ФИФА, што го прави Светското првенство во Катар турнирот на ФИФА со најмногу исплати досега. Visa ќе проба и нови иновации за плаќање за да им овозможи на фановите лесен пристап до едноставни и безбедни дигитални начини на плаќање.

ФИФА Светското првенство обезбедува глобална сцена за компанијата Visa да ги прикаже и тестира новите технологии, да го подобри искуството на навивачите и да остави траен впечаток на земјата домаќин. Visa ќе донесе голем број решенија за дигитално плаќање во Катар, вклучувајќи неколку ограничени пилот проекти за да покажат како ќе изгледаат плаќањата со Visa во иднина:

Плати со твоето лице: Означувајќи го првиот пат кога ќе се користи за плаќања во Катар, технологијата за препознавање лице е соработка помеѓу Катарската национална банка (КНБ) и POP ID и е поддржана од Visa преку токенизација. Решението им овозможува на клиентите да ги автентицираат плаќањата само со нивното лице, без физичка картичка или мобилен телефон по првичната регистрација. Овој вид на наплата ќе биде имплементирана во три филијали на Флат Вајт Спешајти Кофи.

Уметноста на картичките станува анимирана: Како што потрошувачите се повеќе се навикнуваат да добиваат работи веднаш, Visa пилотира решение за издавање дигитални картички за ограничени сопственици на картички во Доха. По едноставно скенирање на QR-код, дигиталната припејд картичка веднаш ќе се издаде и ќе може да се додаде во мобилниот паричник. Дигиталната картичка ќе има анимирана уметност со картички, со официјалната маскота Ла’ееб, која ќе демонстрира иднина во која потрошувачите би можеле да донесат поголема персонализација, па дури и дигитална анимација на нивните Visa картички.

Прифаќањето плаќања станува поедноставно за малите претпријатија: Во партнерство со три банки со седиште во Катар, решението Visa Допрете со Телефон сега е достапно за трговците во Катар кои сакаат брзо да ја следат нивната способност да прифаќаат дигитални плаќања пред очекуваниот прилив на туристи. Visa Допрете со Телефон им олеснува на трговците да ги користат нивните уреди со овозможен Андроид NFC што веќе ги поседуваат за да прифаќаат бесконтактни плаќања – едноставно со преземање на апликацијата.

Допрете за Возење низ Доха: Одржувањето на сообраќајот непречено за време на ФИФА Светското првенство е главен приоритет и на компанијата Visa, во партнерство со Министерството за транспорт на Катар, овозможува прифаќање бесконтактно плаќање со такси, така што навивачите и жителите на Катар ќе можат да платат за нивните патувања со нивната Visa картичка или паметен телефон, со што плаќањето за нивните патувања во и околу Доха е побрзо и поудобно.

На почетокот на овој месец, Visa го претстави Visa Мастерс на Движење, прво од ваков вид на хибридно искуство со интерактивен терен на ФИФА Фан Фестивал во Доха, каде што обожавателите ќе можат да создаваат дигитална уметност инспирирана од нивните оригинални движења. Прифатените навивачи ќе имаат можност да ја вметнат оваа дигитална уметност во свој NFT во партнерство со Crypto.com.

Д-р Saeeda Jaffar, виш потпретседател и менаџер на групата за GCC (Gulf Cooperation Council) во компанијата Visa, рече: „Како долгогодишен партнер на ФИФА, компанијата Visa сака да им даде на фудбалските навивачи од целиот свет најдобар начин за плаќање во Катар, додека овозможува нови возбудливи иновации како што е спојот на уметноста, фудбалот и технологијата на местото на одржување на Мастерс на Движење на Visa. Со илјадници бесконтактни терминали за плаќање, ФИФА Светското првенство во Катар 2022 ветува дека турнирот на ФИФА ќе биде со најмногу исплати досега, за повеќе од еден милион фанови кои доаѓаат да уживаат во магијата на фудбалот.

Visa е официјален технолошки партнер за плаќање на ФИФА од 2007 година. Како глобален поддржувач на машкиот и женскиот фудбал, Visa има за цел да понуди искуства кои ги приближуваат луѓето до акцијата, без разлика дали се меѓу милион луѓе кои се очекуваат во Катар или пет милијарди гледачите ширум светот за овогодинешниот турнир. Покрај обезбедувањето на најновите иновации во плаќањата на официјалните места на ФИФА, Visa бара начини да ја продолжи својата посветеност да ги подигне животите преку моќта на спортот преку програми како што е Financial Football, видео игра која комбинира забава и едукација во виртуелен фудбалски турнир полн со акција.

За повеќе информации за активностите на компанијата Visa за време на ФИФА Светското првенство во Катар 2022, посетете ја Visa.com.

Можеби ќе ве интересира...

Тргнува исплатата на пензиите

BiznisPRO

Оддржана констутивна седница на НАТТА

BiznisPRO

Нова цена на горивата

BiznisPRO