„КРИПТО СЕКТОРОТ ИЗЛЕГУВА ОД СЕНКА“ Поради милиони долари донации, Украина одлучи да ги регулира дигиталните пари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша закон со кој ефективно се легализираше криптовалутен сектор во земјата.

Одлуката е донесена откако Украина прими донации во криптовалути во вредност од десетици милиони долари од поединци и групи со надеж дека ќе им помогне на воените напори на земјата против Русија, пишува Verge.

Нацрт-законот потпишан од Зелениот украински парламент беше одобрен минатиот месец и создава услови за лансирање на легален пазар за виртуелна сопственост во Украина.

Овој закон им дозволува на украинските банки да отвораат сметки за крипто-компании, ги назначува Народната банка на Украина и Националната комисија за хартии од вредност како финансиски супервизори на секторот, што значи дека крипто берзите и компаниите што ракуваат со други виртуелни средства ќе мора да се регистрираат кај владата .

Државата вели дека ќе ги заштити криптовалутите на граѓаните со иста правна сила како и нејзината национална валута, гривнија.

Украинскиот премиер и министер за дигитална трансформација, Михаил Федоров, рече дека законот „ќе го извади крипто секторот од сенка“.

– Со почетокот на војната, криптовалутите станаа моќна алатка за привлекување дополнителни финансии со цел да им се помогне на вооружените сили на Украина, напиша Федоров.

Можеби ќе ве интересира...

„Побарувачка од клиенти и повисоки од очекувањата“ – Приходите на „Епл“ повисоки во однос на лани

BiznisPRO

СЀ ПОМАЛКУ ЗАЛИХИ: САД воведоа ембарго за руска нафта и енергенси

BiznisPRO

БРОДОВИ КОИ ЧЕКААТ ВО РЕД: Ограничувањата за минување низ Панамскиот канал продолжен до 2 септември

BiznisPRO