• март 17, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„КРИПТО СЕКТОРОТ ИЗЛЕГУВА ОД СЕНКА“ Поради милиони долари донации, Украина одлучи да ги регулира дигиталните пари

„КРИПТО СЕКТОРОТ ИЗЛЕГУВА ОД СЕНКА“ Поради милиони долари донации, Украина одлучи да ги регулира дигиталните пари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша закон со кој ефективно се легализираше криптовалутен сектор во земјата.

Одлуката е донесена откако Украина прими донации во криптовалути во вредност од десетици милиони долари од поединци и групи со надеж дека ќе им помогне на воените напори на земјата против Русија, пишува Verge.

Нацрт-законот потпишан од Зелениот украински парламент беше одобрен минатиот месец и создава услови за лансирање на легален пазар за виртуелна сопственост во Украина.

Овој закон им дозволува на украинските банки да отвораат сметки за крипто-компании, ги назначува Народната банка на Украина и Националната комисија за хартии од вредност како финансиски супервизори на секторот, што значи дека крипто берзите и компаниите што ракуваат со други виртуелни средства ќе мора да се регистрираат кај владата .

Државата вели дека ќе ги заштити криптовалутите на граѓаните со иста правна сила како и нејзината национална валута, гривнија.

Украинскиот премиер и министер за дигитална трансформација, Михаил Федоров, рече дека законот „ќе го извади крипто секторот од сенка“.

– Со почетокот на војната, криптовалутите станаа моќна алатка за привлекување дополнителни финансии со цел да им се помогне на вооружените сили на Украина, напиша Федоров.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…