• декември 5, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана работна сила од странство во видео на англиски јазик на веб-страницата на германската влада „Make it in Germany“.

Министерката за внатрешни работи Ненси Фезер нагласува дека Германија е разновидна имиграциска земја, а владата сака „нов почеток во миграциската политика.“ Луѓето кои дојдоа во Германија „направија многу за да ја направат нашата економија силна како што е денес“, вели Германскиот канцелар Олаф Шолц во својата најнова видео порака. Како и Фезер, тој промовира поедноставување на Законот за државјанство.

На Германија и недостигаат сè повеќе експерти и работници: во технологијата и трговијата, гастрономијата, логистиката, образованието или грижата. Кога бејби бумовите (оние родени во две децении по крајот на Втората светска војна) наскоро ќе се пензионираат, проблемот ќе се влоши. „За многу компании потрагата по квалификувани работници е веќе егзистенцијално прашање“, предупреди сојузниот министер за труд Хубертус Хајл, особено кога ќе се земе предвид процесот на дигитализација и заштита на климата, пишува „Дојче веле“.

Можност за имигрантите и за Германија
Германската социјалдемократско-зелено-либерална влада веќе најави во коалицискиот договор дека дополнително ќе го развива законот за имиграција. Тој треба да стане поотворен и поедноставен.

Владата разви три пакети промени поврзани со миграцијата: за законодавството за азил и можностите за оние кои имаат т.н. Duldung (одржлив статус за лица кои немаат статус на престој, но се заштитени од депортација), имиграција на квалификувани работници и стекнување германско државјанство. Многу се зборува за шансите за имигрантите, но и за Германија.

Во Бундестагот веќе се разговараше за првиот миграциски пакет и наскоро треба да се донесе одлука.

Можност за престој за лица со „Дулдунг“
На крајот на минатата година околу 240.000 лица со т.н „Дулдунг“, претрпе статус: нивното барање за азил е одбиено, но нивното депортирање е привремено суспендирано – на пример поради ризици во матичната земја, сериозна болест или недостаток на патни документи. И покрај тоа што нивниот претрпен статус се продолжува со години, и ако (некои) се добро интегрирани, работат и нивните деца одат на училиште, тие можат да бидат депортирани преку ноќ.

Оваа германска влада сака да го промени тоа: секој што живее во Германија најмалку пет години од 1 октомври 2022 година, треба да добие ново право на престој за година и половина. Денес, околу 136.000 луѓе имаат право на тоа. Оние кои не сториле кривични дела можат да се квалификуваат за право на постојан престој во овој пробен период.

Министерот за внатрешни работи Фезер тоа го објаснува вака: „Ова, пред сè, значи дека тие сами заработуваат за живот, дека зборуваат германски и дека можат недвосмислено да го докажат својот идентитет.“ Доколку се исполнети сите услови, тие добиваат трајно право на престој. во Германија им даде обезбедување на засегнатите и на работодавачите, а и на властите ќе им биде олеснето.

Депортации
Враќањето на оние кои не можат да останат треба да се врши поконзистентно од претходно, велат од Федералното МВР. Ова е особено точно за криминалците. Новиот закон треба да го олесни депортирањето и притворањето во очекување на депортација.

Професионална работна сила
Вториот миграциски пакет се однесува конкретно со имиграцијата на квалификувани работници. Петте министерства се договорија за клучните точки.

– На Германија итно и требаат квалификувани работници во сите сектори. Затоа мора да се искористат сите потенцијали дома и во странство“ – ова се првите реченици во документот за клучните точки за имиграцијата на квалификувани работници, кои ги погледна ДВ. Сојузната агенција за вработување претпоставува дека на Германија и треба прилив на 400.000 работници од странство секоја година.сега многумина дојдоа во Германија од други земји на ЕУ, но и во тие земји одамна се чувствуваат демографски промени.

Од 2020 година, постои закон за имиграција за квалификувани работници, но имиграцијата од земји кои не се членки на ЕУ во Германија е ограничена – и е намалена за време на пандемијата на коронавирус: во 2019 година, околу 39.000 луѓе од земји кои не се членки на ЕУ дојдоа во Германија за вработување. , што е само 0,1 отсто од вкупната домашна работна сила. Во 2020 година имало само 29.000 од нив.

Критичарите и претприемачите се жалат на бирократски пречки, власти кои работат премногу бавно и недостаток на дигитализација. Згора на тоа, издавањето визи во конзуларните канцеларии е бавно. Владата сака и овде да промени некои правила.

Синиот картон на ЕУ за дипломирани студенти и занаетчии
Пред десет години, т.н сина карта која важеше низ ЕУ за висококвалификувани професионалци – аналогно на зелениот картон во САД. Високообразованите лица можат да влезат во земјава за вработување без приоритетна проверка дали работата прво треба да ја добијат Германци или граѓани на ЕУ и без познавање на јазикот. Тие, исто така, мора да заработат одредени минимални примања за да се исклучат саатниците.

Поврзани соддржини

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…
Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда…

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата…
Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино…

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и…
Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов…

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната…
Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест…

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот…
АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ…

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на…
Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително…
Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022 година

„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022…

„На манифестацијата беа доделени награди во вкупно 7 категории, а ’Алкалоид’ ја…