• март 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Криза ја потресе Германија: Десетици илјади останаа без работа поради недостиг на материјали

Криза ја потресе Германија: Десетици илјади останаа без работа поради недостиг на материјали

Во Германија десетици илјади луѓе останаа без работа поради недостиг на материјали предизвикани од пандемијата, а уште повеќе се префрлија на работа со скратено работно време, покажуваат резултатите од анализата на Институтот за труд и истражување на пазарот на труд (ИАБ). .

Војната во Украина може да доведе до слични последици, но во помала мера – изјави експертот на ИАБ Енцо Вебер.

Според студијата, од април минатата до јануари годинава биле затворени 76.000 работни места поради недостиг на материјали во индустријата и градежништвото. За 446.000 се зголемил бројот на вработени со скратено работно време. Сепак, искуството покажува дека во пракса, работата со скратено работно време ја користат помалку компании отколку што е официјално наведено.

„Очигледно, работата со скратено работно време се користи за да се приспособи на недостигот од материјал“, се вели во студијата објавена од магазинот „Шпигел“ во четвртокот.

Војната во Украина ќе има слично влијание на пазарот на трудот, рече Енцо Вебер. – Евентуалните тесни грла во снабдувањето со материјали најмногу ќе се надоместат со намалено работно време.

Сепак, влијанието на војната е краткотрајно, или ќе заврши или економијата ќе се прилагоди на променетите услови на трговија. Вебер, исто така, очекува дека војната ќе има помало влијание врз синџирите на снабдување отколку пандемијата, пишува Б92.

Пандемијата е глобален феномен кој има директно влијание врз сите земји, додека војната во Украина има директно влијание само во две земји. Меѓутоа, војната може дополнително да ја влоши ситуацијата со тесни грла.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…