• март 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Криза ја потресе Германија: Десетици илјади останаа без работа поради недостиг на материјали

Криза ја потресе Германија: Десетици илјади останаа без работа поради недостиг на материјали

Во Германија десетици илјади луѓе останаа без работа поради недостиг на материјали предизвикани од пандемијата, а уште повеќе се префрлија на работа со скратено работно време, покажуваат резултатите од анализата на Институтот за труд и истражување на пазарот на труд (ИАБ). .

Војната во Украина може да доведе до слични последици, но во помала мера – изјави експертот на ИАБ Енцо Вебер.

Според студијата, од април минатата до јануари годинава биле затворени 76.000 работни места поради недостиг на материјали во индустријата и градежништвото. За 446.000 се зголемил бројот на вработени со скратено работно време. Сепак, искуството покажува дека во пракса, работата со скратено работно време ја користат помалку компании отколку што е официјално наведено.

„Очигледно, работата со скратено работно време се користи за да се приспособи на недостигот од материјал“, се вели во студијата објавена од магазинот „Шпигел“ во четвртокот.

Војната во Украина ќе има слично влијание на пазарот на трудот, рече Енцо Вебер. – Евентуалните тесни грла во снабдувањето со материјали најмногу ќе се надоместат со намалено работно време.

Сепак, влијанието на војната е краткотрајно, или ќе заврши или економијата ќе се прилагоди на променетите услови на трговија. Вебер, исто така, очекува дека војната ќе има помало влијание врз синџирите на снабдување отколку пандемијата, пишува Б92.

Пандемијата е глобален феномен кој има директно влијание врз сите земји, додека војната во Украина има директно влијание само во две земји. Меѓутоа, војната може дополнително да ја влоши ситуацијата со тесни грла.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…