• мај 13, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Рубљата се врати на нивото кое го имаше во февруари

Рубљата се врати на нивото кое го имаше во февруари

Руската валута рубљата се врати на нивото кое го имаше во февруари.

Рубљата продолжи да зајакнува во однос на доларот и еврото. Во тргувањето до 7:23 часот по средноевропско време, рубљата се стабилизираше на 63,32 рубљи за долар, откако претходно го достигна нивото од 62,6250, најсилно претставување од 5 февруари 2020 година. Банките нудат многу послаб курс за купување рубљи, пренесе Ројтерс.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера го посочи растот на рубљата како пример за добрите резултати на Русија под санкции. Во март 115 рубљи се тргуваа за еден долар и тогаш валутата доживеа голем пад.

Поврзани соддржини

Фероинвест демантира: Анѓушев не е сопственик на ФЕЦ Осломеј

Фероинвест демантира: Анѓушев не е сопственик на ФЕЦ Осломеј

Правната служба на компанијата Фероинвест, во име на Централинвест/РЕС, чиј сопственик е…
ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на кризата со храна во светот, ќе бидат потребни десетици милијарди долари

ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на…

Соединетите Американски Држави, неколку глобални банки за развој и други финансиски организации…
ОПАСНОСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ Форд повлече 39.000 возила поради пожар во моторот

ОПАСНОСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ Форд повлече 39.000 возила поради пожар…

Американскиот производител на автомобили „Форд мотор“ соопшти дека повлекува 39.000 теренски возила,…
Цените на нафтата паѓаат: 108 долари за барел во Њујорк

Цените на нафтата паѓаат: 108 долари за барел во…

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска паѓаат поради загриженоста дека високите…
Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

На Волстрит во средата берзанските индекси нагло паднаа, губејќи ги сите добивки…
Португалија ќе ги оданочува криптовалутите со стапка од 28 проценти

Португалија ќе ги оданочува криптовалутите со стапка од 28…

Деновите на Португалија како крипто даночен рај се одбројани. Министерот за финансии…
На Јапонија и’ се заканува рецесија

На Јапонија и’ се заканува рецесија

Jапонија забележа пад на економската активност во првиот квартал од оваа година…
Цените на храната во светот пораснаа за 30 отсто

Цените на храната во светот пораснаа за 30 отсто

Поради војната во Украина, поскапеа житарките, нафтата, горивото и ѓубривата, поради што…
Значително поскапување на бензинот – Ова се новите цени на горивата

Значително поскапување на бензинот – Ова се новите цени…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се…
„Билд“: Цените во Германија растат, а грамажата на производите опаѓа

„Билд“: Цените во Германија растат, а грамажата на производите…

Во Германија потрошувачките цени постојано растат, но се чини дека количината во…
Скок на цената на пченицата на светските пазари

Скок на цената на пченицата на светските пазари

Цената на пченицата на меѓународните пазари нагло се покачи откако Индија го…
МЗШВ: На 20-ти мај истекува рокот за аплицирање на јавниот повик за поддршка при набавка на трактор

МЗШВ: На 20-ти мај истекува рокот за аплицирање на…

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сите земјоделци дека истекува…