КУПИЛ КУЌА ЗА 1 €, НО БРЗО СЕ ПОКАЈАЛ: Настанала голема штета, реновирањето го чинеше цело богатство! Еве за колку подоцна ја продаде

Дени МекКабин купил куќа во Италија за едно евро, но пандемијата на корона му ги променила плановите.

Дени МекКабин (59), по потекло од Австралија, живее во Лондон. Кога слушнал за програмата на Мусомели која нуди куќи во Италија за 1 евро, решил да посети 28 куќи во пролетта 2019 година пред да купи имот.

Неговата визија беше различна од повеќето: МекКабин не бараше дом за живеење, туку простор за лансирање на добротворна организација за спасување храна, која се надоврза на неговите 17 години работа на кампањи базирани на храна за Џејми Оливер во Лондон.

Тој бил инспириран од неговото набљудување дека многу постари луѓе и семејства не добивале свежа храна во Мусомели.

Пандемијата ги одложи неговите планови за проект за реновирање на домот од 1 евра во Италија. Куќата претрпе голема штета од вода додека тој беше заглавен во Лондон 10 месеци. Кога се врати, неговата квота од 15.000 евра за реновирање беше двојно зголемена.

Решил да ја продаде својата куќа назад на агенцијата за недвижности за 1 евро и нашол друг простор за изнајмување на градскиот плоштад.

Неговата добротворна организација The Good Kitchen сега работи од соседниот простор, каде киријата и комуналиите чинат 400 евра месечно. Мекејбин вели дека не жали: тој е благодарен што планот му помогнал да основа дом и бизнис во Италија и го донел во Мусомели.

Волонтерите во Good Kitchen работат секоја недела за да го спасат вишокот храна од околните пазари и да доставуваат пакети со храна до локалните семејства на кои им е потребна. Тие, исто така, организираат неделен ручек за членовите на заедницата.

„Мојот сон е дека еден ден ќе можеме да обезбедиме работа, особено за младите во градот“, вели тој.

Кампањата на Мусомели од 1 евра веќе имаше позитивно влијание со тоа што донесе повеќе странски инвестиции, туризам и работни места, вели заменик-градоначалникот на градот. Мусомели имал приближно 16.000 жители во 1950-тите, но населението се намалило во текот на 80-тите бидејќи младите заминале на универзитет и подобри можности за кариера во северна Италија.

Можеби ќе ве интересира...

Расте бројот на милионери: Ова се 13-те градови во кои ќе има најмногу милионери

BiznisPRO

„Расипан“ банкомат: Клиентите земале колку сакале

BiznisPRO

Кога да чекате следен лет и кога да ги побарате парите назад: Откажувањето на летот може да биде главоболка

BiznisPRO