• декември 11, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Маск повторно прв на листата на најбогати: Разликата во богатството меѓу Маск и Арно е само 0,74 отсто

Маск повторно прв на листата на најбогати: Разликата во богатството меѓу Маск и Арно е само 0,74 отсто

Деновиве се појавија повеќе информации дека Французинот Бернар Арно, сопственик на голем број врвни модни брендови, меѓу кои и Луј Витон (ЛВ), стана најбогатиот човек на светот, со што го престигна основачот на Тесла и новосоздадениот сопственик на Твитер. , контроверзниот Илон Маск.

Тоа навистина се случи, но ситуацијата на врвот на најбогатите се менува од ден на ден, поради честите промени на вредноста на проценетото богатство на најбогатите милијардери во светот.

Го погледнавме индексот на милијардери на Блумберг и листата на најбогати на Форбс, а во моментот на објавување на овој текст Маск беше на врвот на двете рангирања.

Според Блумберг, Маск има проценета нето вредност од 175 милијарди долари, а по него е Арно со 167 милијарди долари. Третиот е Индиецот Гаутам Адани со богатство од 126 милијарди, а во „клубот над 100 милијарди долари“ се и Бил Гејтс (114 милијарди), Џеф Безос (112 милијарди) и Ворен Бафет со богатство вредно 106 милијарди долари.

Ситуацијата на врвот на рангирањето е „потесна“ кај Форбс – меѓу Маск и Арно има разлика од „само“ 1,4 милијарди. Колку е всушност мала таа разлика, покажува и разликата во проценти: богатството на Арно е само 0,74 отсто помало од богатството на Маск.

Топ 5 најбогати луѓе во светот на Форбс се Гаутам Адани (133,7 милијарди долари), Џеф Безос (112,3 милијарди долари) и Ворен Бафет (106,3 милијарди долари).

Поврзани соддржини

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе…

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика,…
Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит,…
Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги…

Пелетите не се атрактивни за македонските граѓани откако нивната цена за вреќа…
Нова цена на горивата во Македонија

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена…
ЕВН со новогодишни донации за религиозните заедници

ЕВН со новогодишни донации за религиозните заедници

ЕВН Македонија ја продолжува традицијата на донации за време на Новогодишните празници.…
Во ноември: Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити и од 9,6% на вкупната кредитна поддршка

Во ноември: Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити…

Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити и од 9,6% на вкупната…
Новогодишно изненадување од новиот мобилен оператор

Новогодишно изненадување од новиот мобилен оператор

Добиј дополнителен почетен кредит со секоја нова mSTART картичка и подготви се…
Убава вест: Владата најави предвремена исплата на декемвриските пензии – ова се датумите кога ќе легнат парите на сметките

Убава вест: Владата најави предвремена исплата на декемвриските пензии…

На седницата, на предлог на Министерството за труд и социјална политика е…
Објавен повик за субвенции на нови авиолинии

Објавен повик за субвенции на нови авиолинии

Министерството за транспорт и врски го објави јавниот повик за финансиска поддршка…
Набавка на 500 висококвалитетни јуници со цел стабилизација на млекопроизводството во земјата

Набавка на 500 висококвалитетни јуници со цел стабилизација на…

Бројот на молзни крави во земјава во текот на идните месеци ќе…
Изминатото деноноќие произведени 16.178 MWh и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Изминатото деноноќие произведени 16.178 MWh и целосно задоволени потребите…

АД ЕСМ на 19.12.2022година произведе 16.178 MWh електрична енергија, со што целосно…