• декември 11, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Маск повторно прв на листата на најбогати: Разликата во богатството меѓу Маск и Арно е само 0,74 отсто

Маск повторно прв на листата на најбогати: Разликата во богатството меѓу Маск и Арно е само 0,74 отсто

Деновиве се појавија повеќе информации дека Французинот Бернар Арно, сопственик на голем број врвни модни брендови, меѓу кои и Луј Витон (ЛВ), стана најбогатиот човек на светот, со што го престигна основачот на Тесла и новосоздадениот сопственик на Твитер. , контроверзниот Илон Маск.

Тоа навистина се случи, но ситуацијата на врвот на најбогатите се менува од ден на ден, поради честите промени на вредноста на проценетото богатство на најбогатите милијардери во светот.

Го погледнавме индексот на милијардери на Блумберг и листата на најбогати на Форбс, а во моментот на објавување на овој текст Маск беше на врвот на двете рангирања.

Според Блумберг, Маск има проценета нето вредност од 175 милијарди долари, а по него е Арно со 167 милијарди долари. Третиот е Индиецот Гаутам Адани со богатство од 126 милијарди, а во „клубот над 100 милијарди долари“ се и Бил Гејтс (114 милијарди), Џеф Безос (112 милијарди) и Ворен Бафет со богатство вредно 106 милијарди долари.

Ситуацијата на врвот на рангирањето е „потесна“ кај Форбс – меѓу Маск и Арно има разлика од „само“ 1,4 милијарди. Колку е всушност мала таа разлика, покажува и разликата во проценти: богатството на Арно е само 0,74 отсто помало од богатството на Маск.

Топ 5 најбогати луѓе во светот на Форбс се Гаутам Адани (133,7 милијарди долари), Џеф Безос (112,3 милијарди долари) и Ворен Бафет (106,3 милијарди долари).

Поврзани соддржини

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…
Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда…

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата…
Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино…

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и…
Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов…

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната…
Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест…

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот…
АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ…

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на…
Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително…
Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022 година

„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022…

„На манифестацијата беа доделени награди во вкупно 7 категории, а ’Алкалоид’ ја…