Хаос во нафтената индустрија: Нарушен пазар

Штрајкот во Австралија го наруши пазарот.

Цените на природниот гас во Европа пораснаа бидејќи работниците во двете клучни фабрики на Шеврон во Австралија почнаа со делумни штрајкови по прекинот на преговорите.

Референтните холандски фјучерси поскапеа за цели 11 отсто на 36,20 евра за мегават-час. Индустриската акција ги вклучува капацитетите за течен природен гас Горгон и Ветстон, кои минатата година снабдуваа околу седум отсто од глобалниот ЛНГ.

Спорот го потресе глобалниот пазар од почетокот на август, иако засега се чини дека понудата е добра. Со оглед на слабата побарувачка и фактот дека залихите во Европа се речиси полни, трговците не очекуваат спорот значително да се одрази на состојбата на енергетскиот пазар.

Сепак, ризикот од продолжени прекини ќе го задржи притисокот врз нестабилниот пазар кој сè уште не е целосно закрепнат од минатогодишната енергетска криза.

Утринава синдикатите почнаа со делумни штрајкови на платформата „Шеврон Вестон“, објектите „Ветстоун низводно“ и „Горгон“.

Можеби ќе ве интересира...

Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Бизнис про

Владата ја продолжи забраната за извоз на пченица, јачмен, пченка и сончогледовите масла и семиња

Бизнис про

Хеленик Петролеум ја заврши 2021 година со подобрени оперативни резултати и успешна имплементација на новата стратегија „Визија 2025“

Бизнис про