• мај 13, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Само осум проценти од работниците се вратија на работа во канцелариите на Менхетен по коронавирусот

Само осум проценти од работниците се вратија на работа во канцелариите на Менхетен по коронавирусот

По пандемијата на коронавирус, враќањето на Њујорк во вообичаениот ритам сè уште е бавно, бидејќи само мал дел од канцелариските работници на Менхетен се вратија физички на работа, покажа истражувањето.

Резултатите од истражувањето спроведено од Партнершип за Њујорк, кое ги претставува најголемите работодавци на Големото јаболко, покажуваат дека на крајот на април дури 62 отсто од канцелариските работници работеле од дома во нормален работен ден, а само еден од дванаесет или само осум проценти пет дена во неделата и физички доаѓал во канцеларија.

„Колку подолго луѓето работеа од дома, толку подолго сакаа да продолжат да работат на тој начин“, рече Кети Вајлд, извршен директор на Партнершип за Њујорк Сити.

Таа додаде дека тоа се нарекува инерција.

„Колку подолго луѓето прават една работа, толку е потешко да ги натерате да ги променат своите навики подоцна“, рече таа.

Враќањето на работа е многу побавно отколку што предвидуваше организацијата пред Омикрон првпат да го оневозможи нормалниот живот во Големото јаболко.

Истражувањето спроведено кон крајот на октомври покажа дека речиси половина од канцелариите на Менхетен физички ќе дојдат во нивните канцеларии до крајот на јануари.

Пред една година се покажаа неточни предвидувањата за враќање во нормала.

Истражувањето од март 2021 година покажа дека работодавците очекуваат околу половина од работниците да се вратат во своите канцеларии до септември минатата година.

Околу 78 отсто од големите градски фирми и работодавци веруваат дека комбинацијата од далечински работи и присуство на физичка канцеларија ќе остане меѓу вработените, покажа истражувањето.

Многу њујорчани продолжуваат да го наведуваат криминалот и вознемирувањето како една од причините зошто не сакаат да се вратат во канцелариите. Речиси две третини од испитаниците рекле дека подобрувањето на јавната безбедност и решавањето на кризата со бездомниците во мултимилионскиот град ќе придонесе долг пат кон враќање на работниците во канцелариите.

– Анкетата покажа дека луѓето се загрижени за криминалот, бездомништвото и менталното здравје, но во исто време чекаат колегите да се вратат во канцелариите. Всушност, сите чекаат Менхетен да се врати на она што беше во 2019 година – изјави Вајлд.

– Кога њујорчани ќе забележат повеќе полицајци во метрото, тоа им го враќа чувството на сигурност и им дава одредено олеснување, но во исто време гледаат многу бездомници на улиците кои страдаат од разни ментални нарушувања, а никој не се грижи за нив . Многумина се дрогираат на сред улица. Тоа ги вознемирува и ги одвраќа да дојдат во канцелариите – истакнува таа.

Во март, стапката на невработеност во Њујорк беше 6,5 отсто, што е речиси двојно повеќе од националниот просек од 3,6 отсто. За околу 40 отсто падна и бројот на патници во јавниот превоз во однос на 2019 година, а лошата вест е што овој процентен поен не се менува со месеци.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…