• април 10, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Милиони луѓе низ Европа се изложени на ризик: Зголемените цени на енергијата опасно го намалуваат животниот стандард на граѓаните

Милиони луѓе низ Европа се изложени на ризик: Зголемените цени на енергијата опасно го намалуваат животниот стандард на граѓаните

Брзиот пораст на цените на гасот, струјата и горивата се повеќе го загрозува животниот стандард на граѓаните, па земјите-членки на ЕУ бараат од Брисел заедничко решение за намалување на трошоците за енергија.

Предложени се повеќе форми на поддршка и за граѓаните и за бизнисите. Грција, на пример, е за ограничување на цените на ниво на Унијата.

Грците се соочуваат со највисоките цени на енергијата во последните четири децении. Дериватите поскапуваат, а цените на струјата и гасот лани поскапеле за повеќе од 70 отсто, пишува РТС.

– Морам секаде да ги скратам трошоците. Навистина не знам како, но морам. Некогаш работам ваму-таму, само за да заработам 40 евра, колку да си го олеснам семејството од трошоци. Тие 40 евра помагаат, вели студентка од Атина, Костандина.

И терапевтот Јорданидис се жали дека се поскапело, од кирија, храна до енергија.

– Се порасна близу 1.200 евра месечно. Тешко е. Во Грција, на пример, 700 до 750 евра се сметаат за висока плата, објаснува Јорданидис.

Грција од минатата година потрошила речиси четири милијарди евра за субвенции за струја и гас за домаќинствата и компаниите. Владата оценува дека товарот на се поскапите енергенси е неодржлив за граѓаните, па затоа бара Брисел брзо да реагира за да се запре натамошниот раст. Мерките што ги преземаат, велат, можат само да ја ублажат моменталната состојба.

– Подготвуваме мерки за најзагрозените, но и за средната класа. Се надеваме дека со дополнителни две милијарди долари ќе им донесеме олеснување на 3,2 милиони ранливи граѓани, но и на домаќинствата кои заработуваат помалку, истакнува грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

Речиси со истите проблеми се соочуваат и другите членки на Унијата. Скапите извори на енергија ги зголемуваат цените и ја туркаат инфлацијата во најсилната европска економија, Германија – така што потрошувачката е слаба. Податоците на германското федерално биро за статистика покажуваат дека цената на гасот е зголемена два и пол пати од 2020 година, а струјата за 150 отсто.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…