На Американците им се заканува ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА Расте потрошувачката на електрична енергија во компаниите за вештачка интелигенција

Потрошувачката на енергија од компаниите за вештачка интелигенција (AI) расте експоненцијално, што доведува до нова енергетска криза во САД, предупреди советодавната компанија Grid Strategies.

На САД ќе им требаат приближно 34 нови нуклеарни централи или дополнителни 38 гигавати електрична енергија во следните пет години за да ја задоволат побарувачката од центрите за податоци, фабриките и електричните возила, се вели во извештајот поднесен до енергетскиот регулатор.

На компаниите кои користат вештачка интелигенција, пишува Хина, им треба многу електрична енергија за да обучуваат јазични модели, да произведуваат чипови и друг хардвер.

Тој е значаен извор на побарувачка и вештачка интелигенција вградена во интернет пребарувачите бидејќи троши најмалку десет пати повеќе од обичните.

Во 2022 година, центрите за податоци, криптовалутите и вештачката интелигенција потрошиле, според неодамнешната анализа на Меѓународната агенција за енергија (ИЕА), околу два отсто од електричната енергија на глобално ниво.

Овој удел, предупредува агенцијата, значително ќе порасне во иднина.

Можеби ќе ве интересира...

Германците тужат компании кои го покачуваат парното

BiznisPRO

Се очекува дека цената на нафтата на краток рок ќе достигне 100 долари за барел

BiznisPRO

Германски министер за економија: Снабдувањето со гас за следната зима не е целосно обезбедено

BiznisPRO