Највисока ценовна војна во последните две децении: Турција го намалува ДДВ за да се бори против инфлацијата

Турција ги намали даноците на додадена вредност на голем број производи, вклучувајќи медицинска опрема и средства за хигиена, за да се бори против инфлацијата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Одлучивме да го намалиме ДДВ за производи како што се детергент, сапун, тоалетна хартија, салфетки и пелени за бебиња од 18 на осум отсто, рече тој.

Падот на лирата и растот на цените на храната и енергијата доведоа до 54,4 отсто инфлација во февруари, што е највисока во последните 20 години.

Можеби ќе ве интересира...

Рубљата се врати на нивото кое го имаше во февруари

Бизнис про

ИНВЕСТИЦИИ ВО ФИЛМСКАТА ИНДУСТРИЈА Амазон во аквизиција тешка 8,5 милијарди долари

Бизнис про

Катар до ЕУ – Не сме во можност во моментов да ве снабдуваме со гас: 80 отсто е за азиските клиенти, нема доволно за Европа

Бизнис про