• ноември 12, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

НИКАКО НЕМОЈТЕ ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ: Овие знаци сугерираат дека вашиот телефон може да е заразен со малициозен софтвер

НИКАКО НЕМОЈТЕ ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ: Овие знаци сугерираат дека вашиот телефон може да е заразен со малициозен софтвер

Постојат неколку знаци кои укажуваат на малициозен софтвер, а доколку ги забележите, треба веднаш да дејствувате.

Без разлика кој уред го користите, нема целосна безбедност и секогаш постои можност вашиот компјутер, таблет или телефон да бидат заразени со некој злонамерен софтвер.

Генерално се смета дека телефоните на Apple се побезбедни од Android (со тоа не би се согласил Џеф Безос, чиј iPhone е заразен преку видео порака на WhatsApp), па на сите корисници на оперативниот систем на Google им се советува да ја користат официјалната апликација на Google Play Store. продавница, наместо продавници за надворешни апликации, иако тоа не е гаранција за целосна безбедност.

Ако вашиот телефон одеднаш почне да се однесува чудно, односно забележите промени на него, постои можност да е заразен со малициозен софтвер. Во Бизнис инсајдер, тие ги опишаа шесте најчести знаци дека вашиот Android може да е заразен со малициозен софтвер.

Вашите контакти добиваат спам пораки од вашата сметка – ако вашите пријатели и колеги одеднаш почнат да добиваат спам пораки што не сте ги пратиле, постои можност на телефонот да имате малициозен софтвер кој ја „киднапирал“ вашата е-пошта и испраќа пораки од него.

Поп-ап реклами – појавувањето реклами на екранот на вашиот телефон е исто така знак дека имате несакан софтвер на вашите уреди. Тоа е еден вид на малициозен софтвер наречен adware кој е дизајниран да прикажува бројни реклами на корисниците.

Непознати апликации инсталирани на телефонот – појавата на икони на непознати апликации, односно оние што не сте ги инсталирале на вашите уреди, е уште еден знак за потенцијална инфекција со малициозен софтвер, бидејќи постои голема можност дека е злонамерен софтвер што ги инсталирал тие апликации на вашиот телефон.

Брзо празнење на батеријата – имајќи предвид дека малициозниот софтвер може да изврши бројни процеси во заднина, ова исто така ќе влијае на траењето на батеријата. Исто така, внимавајте на загревањето на телефонот во ситуации кога не го користите за некои активности кои бараат процесор.

Зголемена потрошувачка на податоци – ова е уште еден знак за потенцијална инфекција со злонамерен софтвер бидејќи малициозниот софтвер може да користи податоци без знаење на корисникот на пр. преземање апликации, испраќање податоци од телефонот итн.

Апликациите често паѓаат – ако одеднаш забележите дека апликациите почнуваат да паѓаат почесто од претходно, постои можност да има малициозен софтвер на вашиот телефон.

Од Бизнис инсајдер советуваат неколку решенија со кои може да се реши овој проблем. Првата е чистење на кешот, бидејќи малициозен софтвер често го напаѓа интернет прелистувачот, па празнењето на кешот може да го отстрани од меморијата. Потоа тие советуваат да го стартувате телефонот во безбеден режим – во овој режим е неопходно да се бараат потенцијално сомнителни апликации и да се избришат.

Исто така, она што секогаш се советува е да го активирате Play Protect, бесплатна алатка против малициозен софтвер која ја проверува безбедноста на апликациите, како и користење на друг антималвер софтвер. И, се разбира, секогаш постои опција за ресетирање на телефонот, односно враќање на неговите првични поставки, што вклучува бришење на целата содржина на уредот и повторно инсталирање апликации.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…