Дали е проблемот студеното време: Падна продажбата на пиво во Холандија

Продажбата на пиво во Холандија падна во првите три месеци од оваа година, во споредба со истиот период во 2023 година, соопшти Здружението на холандски пивари, објаснувајќи дека најверојатно причината е постуденото време оваа пролет.

Како причина се наведува дека падот настанал поради зголемените даноци. Продажбата на пиво падна за 2,5 отсто во првиот квартал од оваа година и во домаќинствата и во кафулињата и рестораните, пишува NL Times.

Кога станува збор за видовите пива, продажбата на специјалните пива падна за 1 отсто, безалкохолните за 2, а пилснер исто така за 2.

Пазарот на пиво исто така се намали, па Холанѓаните пијат помалку пивски коктели, како што е Radler. Кога станува збор за пивските коктели, продажбата е намалена за 15 проценти.

Можеби ќе ве интересира...

Авиокомпанија продава „летови до непознатото“

BiznisPRO

Бродскиот гигант целосно потона

BiznisPRO

Германските компании очајно бараат ИТ експерти, платите високи

BiznisPRO