• март 23, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Нов чекор кон одржлива иднина“ – Отворена првата фабрика на Тесла во Европа

„Нов чекор кон одржлива иднина“ – Отворена првата фабрика на Тесла во Европа

Тесла вчера во Германија ја отвори првата фабрика за автомобили во Европа, а нејзиниот директор Илон Маск ја надгледуваше испораката на возила до првите клиенти, две години по почетокот на проектот.

Се емитуваше гласна музика додека 30 клиенти со нивните семејства ги добија своите нови возила минувајќи низ светкавиот тунел со неонски светла. Маска танцуваше и се шегуваше со фановите.

– Ова е голем ден за оваа фабрика – рече Маск и додаде дека ова е „уште еден чекор кон одржлива иднина“.

На церемонијата присуствуваше и германскиот канцелар Олаф Шолц, кој го поддржува овој проект, а против него се еколошки активисти кои денеска го блокираа влезот на комплексот и укажаа на големата потрошувачка на вода во оваа фабрика.

Маск се надеваше дека фабриката ќе се отвори пред осум месеци, но го одложи процесот на издавање дозволи поради стравувања од негативно влијание врз животната средина.

Локалните власти ја издадоа конечната дозвола на 4 март, а „Тесла“ дотогаш покриваше европски нарачки од Шангај.

Новата фабрика вработува 3.500 од планираните 12.000 работници, а фабриката ќе произведува 500.000 електрични автомобили годишно кога ќе го достигне полн капацитет. Аналитичарите проценуваат дека тоа ќе се постигне во 2025 година.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…