• март 23, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Нов чекор кон одржлива иднина“ – Отворена првата фабрика на Тесла во Европа

„Нов чекор кон одржлива иднина“ – Отворена првата фабрика на Тесла во Европа

Тесла вчера во Германија ја отвори првата фабрика за автомобили во Европа, а нејзиниот директор Илон Маск ја надгледуваше испораката на возила до првите клиенти, две години по почетокот на проектот.

Се емитуваше гласна музика додека 30 клиенти со нивните семејства ги добија своите нови возила минувајќи низ светкавиот тунел со неонски светла. Маска танцуваше и се шегуваше со фановите.

– Ова е голем ден за оваа фабрика – рече Маск и додаде дека ова е „уште еден чекор кон одржлива иднина“.

На церемонијата присуствуваше и германскиот канцелар Олаф Шолц, кој го поддржува овој проект, а против него се еколошки активисти кои денеска го блокираа влезот на комплексот и укажаа на големата потрошувачка на вода во оваа фабрика.

Маск се надеваше дека фабриката ќе се отвори пред осум месеци, но го одложи процесот на издавање дозволи поради стравувања од негативно влијание врз животната средина.

Локалните власти ја издадоа конечната дозвола на 4 март, а „Тесла“ дотогаш покриваше европски нарачки од Шангај.

Новата фабрика вработува 3.500 од планираните 12.000 работници, а фабриката ќе произведува 500.000 електрични автомобили годишно кога ќе го достигне полн капацитет. Аналитичарите проценуваат дека тоа ќе се постигне во 2025 година.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…