Нова цена на горивата

Утре Регулаторната Комисија за Енергетика, стандардно, како и секоја седмицс ќе ги утврдува новите цени на горивата.

Цените на нафтата на светските берзи се речиси идентични и без големи промени изминативе денови, па така барел од типот брент се продава за 92 долари, што може да укаже дека нема да има големи промени во цените.

Во моментов малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, изнесува 89,00 денари/литар, на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, изнесува 91,50 денари/литар, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 103,00 денари/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) изнесува 98,50 денари/литар.

Сепак новите цени на горивата ќе бидат познати утре напладне.

Можеби ќе ве интересира...

Откриени нови наоѓалишта на природен гас

BiznisPRO

ОПЕК очекува поголема побарувачка за нафта на почетокот на 2022 година

BiznisPRO

Следат заплени: Со ваквата стока повеќе нема да може да се тргува

BiznisPRO