Нова цена на горивата

Денеска на редовна седница на Регулаторната Комисија за Енергетика се очекува да бидат објавени новите цени на горивата во Македонија.

Во моментов на лондонската берза нафтата се продава за 81,6 долари по барел.

Цените на бензините се очекува да бидат познати до 13 часот.

Инаку во моментов ова се цените по кои се продаваат дериватите:

Бензин​​ ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ 82,50 (денари/литар)
Бензин​ ​ ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 85,00​ (денари/литар)
Дизел ​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 74,00 (денари/литар)

Можеби ќе ве интересира...

Девизните резерви на крајот на октомври 3,92 милијарди евра

BiznisPRO

Ново изненадување на ранливите пазари: Утринава скокнаа цените на нафтата и пченицата

BiznisPRO

Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе изнесува 109,5 денари

BiznisPRO