Нова цена на горивата

Напладне како и секој понеделник се очекува Регулаторната комисија за енергетика да ги објави новите цени на горивата во Македонија.

Последниот период имавме благо покачување на сите горива, а на светските берзи нафтата од типот брент продолжува да расте, па така сега се продава за 87 долари од барел.

Инаку моментални цени на бензините се следните:

​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​ 85,00 (денари/литар)
ЕУРОСУПЕР БС – 98​​ 87,00 (денари/литар)
ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ 79,50 (денари/литар)

Можеби ќе ве интересира...

Продолжува редовната испорака на руски гас преку Украина

Бизнис про

Јагленот поскапе повеќе од нафтата: Кризата во Украина ги крена цените на историско ниво, за една година раст од неверојатни 300%

Бизнис про

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

jovan sokolovski