Нова цена на горивата

Денеска на редовен состанок Регулаторната Комисија за Енергетика (РКЕ) ќе ги утврди новите цени на горивата во Македонија кои ќе важат уште веечрва на полноќ.

На светските берзи во моментов нафтата од типот брент се продава за 95 долари за барел, a вчера се продаваше за 93.

Во моментов горивата се точат по следните цени:

Моторен бензин​​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ – 87,50 (денари/литар); Моторен бензин​ ​ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 90,00​ (денари/литар); Дизел гориво​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 99,50 (денари/литар).
Новите цени се очекува да бидат познати утре напладне.

Можеби ќе ве интересира...

Владата одлучи да не важи препораката – Маркетите и киосците нема да работат за Божиќ

BiznisPRO

Наместо на полици, маслото го криеле во магацин – 17.000 евра казна за маркетот кој ги условувал купувачите да направат сметка од 800 денари за да добијат масло

BiznisPRO

Над 40 милиони евра поддршка за стопанството со бескаматни и поволни кредитни линии преку Развојната банка

BiznisPRO