Нова цена на горивата – По падот на нафтата на светските берзи може да очекуваме големо намалување и на бензинот и дизелот?

Регулаторната комисија за енергетика во текот на утрешниот ден ќе донесе одлука за нова цена на горивата.

Како и секој понеделник РКЕ оддржува редовна седница на која се утврдуваат новите цени на бензинот и дизелот, како и другите деривати.

Според последните флуктации на берзите, моменталната цена на нафтата од типот брент е 87 долари, а нафтата WTI круд е 80 долари за барел, при ослабнат долар, што според анализите може да значи и поголемо намалување.

Можеби ќе ве интересира...

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32%, блок тарифите даваат ефекти

BiznisPRO

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

BiznisPRO

Следува раст на пензиите – дијалогот започна

BiznisPRO