Нова цена на горивата во Македонија вечерва, повторно голем раст на нафтата на светските берзи

Вечерва се очекува да биде соопштена нова цена на малопродажните цени на горивата во Македонија.

Засега е непознато дали ќе има поскапување или поевтинување.

Цената на нафтата на светските берзи од утрово нагло расте. Вредноста на барелот на лондонскиот пазар утринава скокна на 118 долари, додека на американскиот пазар е 114 долари за барел. Тоа е раст од околу 10 проценти во однос на вчерашниот ден.

Во моментов горивата се точат по следните цени: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 79,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 81,00 (денари/литар), Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 77,00 (денари/литар), Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 73,50 (денари/литар), Мазут М-1 НС 52,354 (денари/килограм)

Можеби ќе ве интересира...

Толку многу вино што не знаат што да прават со него: Ќе ги уништат лозите

BiznisPRO

Црна Гора тестира нов модел на работна недела: Еве како ќе функционира

BiznisPRO

Граѓаните се ослободуваат од печките на пелети, огласниците полни – цената стигна над 320 денари за вреќа

BiznisPRO