Нови цени на горивата во Македонија

Нови цени на горивата во Македонија. Утре Регулаторната комисија за енергетика се очекува да ги утврди новите цени на бензинот и дизелот.

Цените на нафтата на светските берзи се стабилни. И во моментов нафтата од типот лондонски брент изнесува 84 долари за барел, додека американската ВТИ круд се продава за 80 долари за барел, велат моменталните податоци.

Ова се актуелните цени на горивата во земјава:

ЕУРОСУПЕР БС – 95 87.5 денари/литар
ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 80 денари/литар
ЕУРОСУПЕР БС – 98 90 денари/литар

Можеби ќе ве интересира...

ЕСМ: Компанијата постигна највисоко дневно производство во последните 10 години

BiznisPRO

Недела на италијанска кујна во Скопје, во организација на Амбасадата на Р.Италија и ITA- Italian Trade Agency Skopje, во соработка со East Gate Mall и TINEX.

BiznisPRO

Обезбедена е пченица од Бугарија, се очекува деновиве и Србија да ја укине забраната за извоз, велат од Владата

BiznisPRO