Волстрит ги чека новите одлуки на ФЕД: Индексите паѓаат, инфлацијата сè уште ги загрижува инвеститорите

S&P 500 падна во петокот за да ја забележи својата втора по ред неделна загуба, при што технолошките акции се под притисок, бидејќи загриженоста за инфлацијата останува во предниот дел и во центарот на вниманието пред состанокот за политика на Федералните резерви следната недела.

Индексот на широк пазар загуби 0,65 отсто и затвори на 5.117,09. Dow Jones Industrial Average падна за 190,89 поени, или 0,49%, за да ја заврши сесијата на 38.714,77, додека Nasdaq Composite се лизна за 0,96% на 15.973,17.

S&P 500 падна за 0,13% оваа недела. 30-акциониот Dow падна за 0,02% во текот на неделата, а Nasdaq падна за 0,7%.

Технолошките акции паднаа, а Amazon и Microsoft паднаа за повеќе од 2%. Паднаа и акциите на Apple и Alphabet, мајката на Google. Гигантот со чипови Nvidia доживеа пад оваа недела бидејќи трговците се загрижени за вреднувањето на акциите и книжниот профит во високото име; тој го заврши денот малку пониско, но беше во пораст за околу 0,4% во неделата.

Инвеститорите остануваат многу внимателни на Вол Стрит по мноштвото податоци од почетокот на неделата. Индексот на цените на производителите за февруари, мерач на инфлацијата на трговците на големо, напредуваше повеќе отколку што очекуваа економистите. Податоците помогнаа да се поттикне реперот за 10-годишна белешка на Министерството за финансии за околу 22 базични поени оваа недела, бидејќи инвеститорите се сомневаа дали неодамнешните економски податоци се премногу силни за Федералните резерви да ја олеснат монетарната политика. ФЕД ќе го започне својот дводневен состанок за политиката на 19 март.

Неодамнешното економско објавување може да фрли сомнеж за тоа дали ФЕД верува дека инфлацијата се оладила доволно за да почне да се намалува подоцна оваа година и може да ги зголеми долгорочните стапки на задолжување, според глобалниот стратег за девизни и каматни стапки на Macquarie, Тиери Визман.

„Мислам дека другото прашање овде не е само 2024 и 2025 година, туку други прашања за кои размислува ФЕД, кои вклучуваат дека пазарот е премногу пенлив“, рече Визман. „Од таа причина, тој би можел да сигнализира дека мисли дека долгорочните каматни стапки треба да бидат повисоки.

Секако, фјучерсите на фондовите на ФЕД имаат 99 проценти шанса централната банка да ги задржи каматните стапки непроменети на состанокот за политиката следната недела, според CME FedWatch Tool.

Можеби ќе ве интересира...

Tesla повлекува 2,2 милиони возила во САД поради недоволно предупредувачки светла

BiznisPRO

Колкава пензија може да очекува работник со минимална плата во Германија?

BiznisPRO

ВОНРЕДНА ОДЛУКА: Продавниците ќе може да работат за Нова Година, Божиќ и Бадник

BiznisPRO