Ново изненадување на ранливите пазари: Утринава скокнаа цените на нафтата и пченицата

Нафтениот пазар од утрово е во пораст. Цената на барел нафта на лондонскиот пазар е 105 долари за барел, што е прилично промена во однос на вчерашниот ден кога цената на барелот изнесуваше само 100 долари. Цената на барел нафта на американскиот пазар е 100 долари.

Пред околу еден месец, барел вредеше и до 130 долари. Цената тогаш падна на околу 120 долари и континуирано е во минус во последните десет дена, до денес.

Биткоин утрово 40.000 долари
Пазарот на криптовалути од утрово е зелен. Вредноста на биткоинот е 40.121 долар, што е мала промена во однос на вчера. Во црно се и другите криптовалути.

Цена на пченица и пченка
Цената на пченицата расте. Цената на пченицата е 1.103 долари за тон, што е зголемување за околу 2 отсто во однос на вчера. Цената на пченката е 776 долари за тон, што е исто така пораст од околу 2% во однос на вчерашниот ден, пренесува Блиц.

Можеби ќе ве интересира...

Американската агенција го намали кредитниот рејтинг на Русија, и сега е чекор поблиску до банкрот

BiznisPRO

НОВ ДАНОК: Автомобилите во ЕУ во просек ќе поскапат за 600 евра

BiznisPRO

Се потешка состојба: Цените на струјата растат во Европската Унија

BiznisPRO