Пад на вредноста на еврото

Вредноста на еврото падна под 0,99 долари за прв пат од 2002 година во азиското тргување на 5 септември. Британската фунта, исто така, достигна најниско ниво во последните 2 и пол години на 1,14 долари. Европските валути се најдоа под притисок откако Русија ја прекина испораката на природен гас преку гасоводот Северен тек 1, наведувајќи дека има истекување нафта во турбината.

Потегот дојде веднаш откако министрите за финансии на Групата седум водечки индустријализирани економии објавија ограничување на цената на руската нафта.

Можеби ќе ве интересира...

„На некои земји им се заканува глад поради војната“

BiznisPRO

Инфлацијата во Аргентина надмина 250 отсто

BiznisPRO

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

BiznisPRO