Основачот на Амазон најави дека ќе донира поголем дел од своето богатство: Најголем дел ќе биде насочен кон борбата против климатските промени

Тој рече дека најголемиот дел од донацијата ќе биде насочена за борба против климатските промени и поддршка на луѓето кои можат да го обединат човештвото во услови на длабоки општествени и политички поделби.

Безос оваа изјава ја даде во интервју за Си-Ен-Ен и иако не наведе многу детали, ова е првпат да објави дека планира да даде поголем дел од парите.

Безос моментално е четврти на листата на Форбс за најбогати луѓе во светот.

Безос претходно беше критикуван бидејќи не потпишал т.н Залог за донација потпишан од 100-те најбогати луѓе во светот, кои ветија дека ќе го донираат најголемиот дел од своето богатство во добротворни цели.

Можеби ќе ве интересира...

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА НА СВЕТСКИОТ ПАЗАР ПАЃААТ ШЕСТИ МЕСЕЦ ПО РЕД, растителното масло поевтини за 6,6 отсто

BiznisPRO

Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

BiznisPRO

„Не трупајте бензин и храна, се’ ќе има биде доволно“: Претседателот на Светска банка апелира до граѓаните ширум светот

BiznisPRO