ПАДНА ОДЛУКА: Поскапуваат горивата – бензинот симболично, дизелот повеќе!

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на
Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните
цени на нафтените деривати во просек за 0,32% во однос на одлуката од 5.2.2024 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната
пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 1,514%, кај дизелот за 1,750%, кај
екстра лесното масло има намалување за 1,421% и кај мазутот намалувањето е за 2,590%.
Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со
претходната пресметка е повисок за 0,531%

Од 13.2.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 81,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 79,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 76,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 40,732 (денари/килограм)

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 ден/лит, додека
малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,00 ден/лит.
Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 1,50 ден/лит.
Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 0,50 ден/лит и
малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,620 ден/кг.

Можеби ќе ве интересира...

Саудиска Арабија ја намали цената на нафтата

BiznisPRO

Драстичен скок на цените на горивата – Ова се новите цени

BiznisPRO

Дали Марк Цукерберг денеска ќе им подели откази на вработените во Мета?

BiznisPRO