Паѓаат цените на нафтата: Најниска сума во последните три недели

Цените на нафтата денеска паднаа на најниско ниво во последните три недели поради стравувањата од прекини во снабдувањето и зголемениот број на коронавируси во Кина.

Во Лондон цената на суровата нафта од типот „брент“ од Северното Море е пониска за 7,89 долари или 7,3 отсто и сега изнесува 99,01 долари за барел.

Во Њујорк цената на лесната сурова нафта падна за 7,97 долари или 7,7 отсто на 95,04 долари за барел.

Остриот пад на цената на нафтата уследи по изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во која се наведува дека Москва е за што поскоро обновување на нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили од 2015 година.

Разговорите за обновување на договорот, што може да доведе до укинување на санкциите на Иран и да му овозможи на Техеран да продолжи да извезува сурова нафта, неодамна беа во застој поради барањата на Русија.

Можеби ќе ве интересира...

Растат цените на нафтата, криптовалутите, житарките…

BiznisPRO

Драстичен пад на вредноста на биткоинот

BiznisPRO

Падна нова одлука за цената на горивата – Ова се новите цени

BiznisPRO