• мај 12, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Паника на пазарот: Вредноста на Биткоин падна за 14% за само 24 часа

Паника на пазарот: Вредноста на Биткоин падна за 14% за само 24 часа

Цената на биткоинот падна за повеќе од 14% за тој ден и сега изнесува 26.798 долари.

Оваа година цената на биткоинот падна за 40%. Сега криптовалутата падна на најниско ниво во последните 16 месеци.

Во 2021 година, биткоинот се искачи на рекордно високо ниво од 69.000 долари во ноември.

Според трговците, неодамнешниот пад на валутата го одразува колапсот на технолошките акции. Оваа недела Nasdaq падна за 6,4%.

Втората по големина криптовалута во светот, Етер, падна за повеќе од 10 отсто во четвртокот на 1.833 долари, што е најниско ниво од јули 2021 година.

Нестабилната трговија со дигитални средства не беше невообичаена во претходните години. Со години во тргувањето доминираат индивидуални инвеститори, но во последно време има прилив на професионални инвеститори, како што се хеџ фондовите.

Поради потрадиционалните инвеститори, криптовалутите се повеќе ги следат движењата на светските берзи. Многу институционални инвеститори кои купуваат криптовалути ги третираат како ризични средства, слично на технолошките акции.

Поврзани соддржини

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…
Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда…

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата…
Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино…

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и…
Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов…

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната…
Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест…

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот…
АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ…

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на…
Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително…
Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022 година

„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022…

„На манифестацијата беа доделени награди во вкупно 7 категории, а ’Алкалоид’ ја…