Паника на пазарот: Вредноста на Биткоин падна за 14% за само 24 часа

Цената на биткоинот падна за повеќе од 14% за тој ден и сега изнесува 26.798 долари.

Оваа година цената на биткоинот падна за 40%. Сега криптовалутата падна на најниско ниво во последните 16 месеци.

Во 2021 година, биткоинот се искачи на рекордно високо ниво од 69.000 долари во ноември.

Според трговците, неодамнешниот пад на валутата го одразува колапсот на технолошките акции. Оваа недела Nasdaq падна за 6,4%.

Втората по големина криптовалута во светот, Етер, падна за повеќе од 10 отсто во четвртокот на 1.833 долари, што е најниско ниво од јули 2021 година.

Нестабилната трговија со дигитални средства не беше невообичаена во претходните години. Со години во тргувањето доминираат индивидуални инвеститори, но во последно време има прилив на професионални инвеститори, како што се хеџ фондовите.

Поради потрадиционалните инвеститори, криптовалутите се повеќе ги следат движењата на светските берзи. Многу институционални инвеститори кои купуваат криптовалути ги третираат како ризични средства, слично на технолошките акции.

Можеби ќе ве интересира...

Тимот на „Алкалоид“, кој годинава броеше околу 30 професионалци од различни организациски сектори на компанијата, во текот на трите работни денови оствари повеќе од 400 деловни средби со партнери, добавувачи и со нови потенцијални соработници на компанијата

BiznisPRO

Истражувањето даде резултати: Ова е денот во неделата кога сме најмалку продуктивни на работа

BiznisPRO

Изминатото деноноќие произведени 10.609 MWh електрична енергија

BiznisPRO